2014 Winners

OPEN INSTRUMENTAL – Theme & Variations Gala Concert (Five Finalists)

Townsville City Council 1st Prize $4,000 & John Hopkins Performance Fellowship Award

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

   Jennifer Bradstreet (Flute – Sydney)

 

James Cook University 2nd Prize $2,000

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   

   

   David Freisberg (Violoncello – Brisbane)

Australian Concerto & Vocal Competition 3rd Prize $1,000

OLYMPUS DIGITAL CAMERA     Lily Higson-Spence (Violin – Brisbane)

Dr Bill Williams Memorial Prizes donated by Townsville City Council @ $500

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   

    Sungpil Lee (Clarinet – Melbourne)

 

 

and

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   

      Tony Lee (Piano – Sydney)

 

 


Special Awards – Instrumental Sections

Most Outstanding Musician from North Queensland Joy Rutledge Award $500 (Sponsor – Mrs Dinie Gaemers)

  • Leesa Cooke (Clarinet – Cairns)

Most Promising Pianist Frank Carroll Memorial Award $200 (Sponsor – Anne Brook-Wagner & Alan Stephenson)

  • Diletta Bredow (Sydney)

Most Promising String Player $200 (Sponsor – AUSTA (Nth Qld Branch)

  • Courtney Cleary (Violin – Brisbane)

Most Promising Woodwind/Brass $200 (Sponsor – Angeline Bourne)

  • Andrew Fong (Clarinet – Townsville/Melbourne)

Audience Choice Award $300 (Sponsors – 4TripleT Classic Music Team – Iain McDougall; Una Way; Paul Wilson)

  • Lily Higson-Spence (Violin – Brisbane)

 OPEN VOCAL

Parry Nissan Prize: 1st – $1,500 / 2nd – $1,000 / 3rd – $500

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   1st – Kimberley Colman (Melbourne)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  2nd – Kevin Price (Townsville)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  3rd – Crystal Sijia Wei (Sydney)


VOCAL

Jorgensen School of Music & Tutoring Prize: 1st – $500 / 2nd – $300 / 3rd – $200

1st - Kimberley Colman (Melbourne)   Kimberley Coleman (Melbourne)

2nd - Hanna Maria Zajaczkiewicz (Poland)   2nd Hanna Maria Zajaczkiewicz (Poland)

3rd (Tied)

3rd (Tied) - Morgan Jones (Brisbane)   Morgan Jones (Brisbane)

3rd (Tied) - Jelana Mamic (Canberra)   Jelena Mamic (Canberra)


Special Awards – Vocal Sections

Most Promising Vocalist – Norton Challenor Award & Perpetual Trophy – $200

  • Crystal Sijia Wei (Sydney)

Artie’s Music Encouragement Awards 2 @ $50

  • Kelly Wilson (Townsville)
  • Peter Carmen (Townsville)

 SCHOOL ENSEMBLE

Townsville City Council Prize: 1st $400 / 2nd – $300 / 3rd – $200 / 4th – $100

[table]
Place,Performer
1st,Orpheus String Quartet (Pimlico State High School)
2nd,Blue Brass (Pimlico State High School)
3rd,Quattro Colce Cello Quartet (Pimlico State High School)
4th,TGS Recorder Trio (Townsville Grammer School)
Highly Commended,Tre Belle Piano Trio (Pimlico State High School)~~Pimlico Wind Quintet (Pimlico State High School)
[/table]


PIANO & INSTRUMENTAL

Loloma Jewellers Prize: 1st – $500 / 2nd – $300 / 3rd – $200

[table]
Place,Performer
1st,Andrew Fong (Clarinet – Townsville)
2nd,Ciaran Edwards-McKeown (Classical Guitar – Canberra)
3rd,Sandy Chou (Flute – Brisbane)
[/table]

Arties’ Music Encouragement Award

    Lisa Cooke (Clarinet- Cairns)

YOUNG PERFORMERS SOLO

Townsville & District Music Teachers Assn Prize: 1st – $100 / 2nd – $75 / 3rd – $50

[table]
Place,Performer
1st,Florence Cappler-Shillington (Violin – Townsville)
2nd,Jasmine Lee (Violin – Townsville)
3rd,Elena James (Violin – Townsville)
[/table]

Youth Development Award jointly sponsored by Australian Festival of Chamber Music, Arties Music and Mrs Dinie Gaemers

  • Florence Cappler-Shillington (Violin – Townsville)