Previous Winners

Sections

2015 – Arthur James Athan (Piano – Melbourne)

2014 – Jennifer Bradstreet (Flute – Sydney)

2015 – Bronwyn Douglass

2014 – Kimberley Coleman (Melbourne)

2013 – Grace Clifford (Violin – Sydney)
2012 – Yoshika Masuda (Violoncello – Sydney)
2011 – Edwina George (Violin – Melbourne)
2010 – Blair Harris (Cello – Melbourne)
2009 – Rebecca Chan (Violin – Melbourne)
2008 – Ji Won Kim (Violin – Melbourne)
2007 – Matthew Rigby (Violin – Brisbane)
2006 – Anya Muston (Violin – Sydney)
2005 – Alexander Sunman (Pianist – Perth)
2004 – Jason Xanthoudakis (Saxophone – Sydney)
2003 – Marianne Broadfoot (Violin – Canberra)
2002 – Emily Dellitt (Violin-Brisbane)
2001 – Melinda Stocker (Violin – Brisbane)
2000 – James Andrews (Violin – Dunedin NZ)
1999 – Yu-Feng Huang (Violin – Brisbane)
1998 – Michael O’Brien (Piano – Brisbane)
1997 – Young-ah Kim (Piano – Brisbane)
1996 – Hikari Nakamura (Piano – Brisbane)
1995 – Drew Niemeyer (Clarinet – Brisbane)
1994 – Peter Axford (Vocal – Malanda)
1993 – Ryan Daniel (Piano-Townsville)
1992 – Coral Paget (Cello-Perth)
1990 – Jenny Morris (Piano-Townsville)
1988 – Joy Rutledge (Piano-Townsville)
1986 – Carol Dall’Osto (Piano – Townsville)
1984 – Joy Rutledge (Piano -Townsville)




Awards

Sponsored by Mrs Dinie Gaemers (2014 – present )

2015 – Andrew Fong (Clarinet – Townsville)

2014 – Leesa Cooke (Clarinet – Cairns)

Sponsored by Joy and Henry Glennie (2005 – 2013)

2013 – Andrew Fong (Clarinet – Townsville)

2012 – Morgan Jones (Soprano – Mackay)

2011 – Margot Doherty (Violin – Townsville)

2010 – John Coulton (Trumpet – Townsville/London)

2009 – Steven Cadell (Viola – Townsville)

2008 – Melinda Frewen-Lord (Cello – Townsville)

2007 – Rebecca Cassidy (Vocal – Townsville)

2006 – Greta Sherriff (Vocal – Sydney formerly Townsville)

2005 – Miles Devlan (Cello – Cairns)

 

2004 – Steven Cadell (Violin – Cairns)

2003 – Sarah Ryan (Violin – Townsville)

2002 – Marissa Facer (Saxaphone – Charters Towers)

2001 – Cynthia Berryman (Clarinet -Townsville)

2000 – Belinda Pratt (Saxaphone – Cairns)

1999 – Phillip Cadell (Cello – Cairns)

1998 – David Mitchell (Bassoon – Cairns)

1997 – John Fitzgerald (Trumpet -Thuringowa)

2015 – Kevin Price (Townsville)

2014 – Crystal Sijia Wei (Sydney)

2013 -KeeganLi Sehl (Mackay)

2012 – Ella Bloom (Townsville)

2011 – Naomi Page (Townsville)

2010 – Peter Jacob Fisher (Townsville)

2009 – Greta Sherriff (Sydney)

2008 – Morag McNichol (Townsville)

2007 – Helen Schaffer (Malanda)

2006 – Alyssa Oliveri (Townsville)

2005 – Rebecca Cassidy (Townsville)

2004 – Alice McConnell (Townsville)

2003 – Veronica Zahra (Brisbane)

2002 – Heru Godwin (Cairns)

2001 – Helen Newman (Mossman)

2000 – Kelly Salisnew (Brisbane)

1999 – Rachel Cairns (Townsville)

1998 – Adele Cristaudo(Ingham)

1997 – Helen Schaffer (Mackay)

1996 – Anita Nielsen (Home Hill)

2015 –  Nathanial Kong (Sydney)

2014 – Diletta Bredow (Sydney)

2013 – Daniel Minnick (Cardwell NQ)

2012 – none awarded

2011 – Ryaed Owens – (Montville Qld)

2010 – Daniel Le (Melbourne)

2009 – Halina Leung (Sydney

2008 – Alex Ranieri (Brisbane)

2007 – Julia Bowden (Townsville)

2006 – Scott Weekes (Sydney)

2005 – Alexander Sunman (Nedlands WA)

2004 – Misa Yamamoto (Melbourne)

2003 – Alexander Sunman (Perth)

2002 – Beth Chen (Wellington, NZ)

2001 – Tan-Wei Chao (Wellington, NZ)

2000 – Shawn Yeh (Brisbane)

 

2015 – Benett Tsai (Cello – Sydney)

2014 – Courteney Cleary (Violin – Brisbane)

2013 – Harry Ward (Violin – Sydney)

2012 – Elena James (Violin – Townsville)

2011 – Sam Lucas (Cello – Montville Qld)

2010 – Sonia Baldock (Violin – Melbourne)

2009 – Sonja Schebeck (Violin – Sydney)

2008 – Francesca Hiew (Violin – Brisbane)

2007 – Jasmine Martin (Violin – Townsville)

2006 – Jennen Ngiau-Keng (Violin – Melbourne)

2005 – Matthew Rigby (Violin – Brisbane)

2004 – Kylie Liang (Violin – Melbourne)

2003 – Marianne Broadfoot (Violin – Canberra)

2002 – Stephen Cadell (Violia – Cairns)

2015 – Lina Heeseung Park (Flute – Melbourne)

2014 – Andrew Fong (Clarinet – Townsville/Melbourne)

2013 – Sophie Spencer (Trumpet – Sydney)

2012 – Lina Heeseung Park (Flute – Melbourne)

2011 – Campbell McInnes (French Horn – Brisbane)

2010 – Ashley Carter (Trombone – Brisbane)

2009 – Claire Ramuscak (Bassoon – Melbourne)

2008 – Emma Gregan (Horn – Brisbane)

2007 – Darren Tannock (Saxophone – Townsville)

2006 – Alisha Coward (Clarinet – Townsville)

2005 – Claire Janiec

2004 – Oliver Harris (Sydney)

 

 

2015 – Arthur James Athan (Piano – Melbourne)

2014 – Lily Higson-Spence (Violin – Brisbane)

2013 – Grace Clifford (Violin – Sydney)

2012 – Stephanie Stamopoulos (Cello – Melbourne)

2011 – Jack Bailey (Cello – Sydney)

2010 – Kana Ohashi (Violin – Melbourne)

2009 – Van-anh Nguyen (Piano – Sydney)

 

2016 – Yebin Yoo (Violin – Melbourne)

2015 – Arthur James Athan (Piano – Melbourne)

 

2016 – Cassandra Wright (Brisbane)

2015 – Bronwyn Douglass (Townsville)

2013 -Zac Yi Wang (Piano- Cairns)

2013 – Tangiora Armstrong (Euphonium – T’ville)

2013 – Hee Soo Kim (Cello – Gold Coast)

2013 – Kelly Wilson (Vocalist – Townsville)

2012 – Andrew Fong (Clarinet – Townsville)

2012 – Alisha Fong (Clarinet  – Townsville)

2012 – Ingrid Miller (Cello – Townsville)

2012 – Cathy Knight (Soprano – Cairns)

2011 – Stacey Lun (Violin – Townsville)

2011 – Jasmine Lee (Violin – Townsville)

2011 – Courtenay Cleary (Violin – Brisbane)

2011 – Henry Orton (Violin – Townsville)

2010 – Rebecca Chong (Violin – Townsville)

2010 – Michelle Liu (Violin – Townsville)

2010 – Inez Graham (Violin – Townsville)

2010 – Meg Lucas (Violin – Brisbane)

2009 – Michelle Liu (Violin – Townsville)

2009 – Melinda Frewen-Lord (Violoncello – Townsville)

2009 – Alisha Fong (Clarinet – Townsville)

2009 – Margot Doherty (Violin – Townsville)

2008 – Andrew Fong (Clarinet – Townsville)

2008 – Bianca Parison (Violin – Townsville)

2008 – Liam Mooney (Clarinet – Townsville)

2008 – Margot Doherty (Violin – Townsville)

2007 – Melinda Frewen-Lord (Cello – Townsville)

2007 – Hayley Farlow (Piano – Townsville)

2007 – Ashleigh Rowbottom (Cello – Townsville)

2007 – Victoria Kanowski (Violin – Townsville)

2006 – Nicholas Robinson (Clarinet – Townsville)

2006 – Destiny Dalseno (Violin – Townsville)

2006 – Melinda Frewen-Lord (Cello – Townsville)

2006 – Paula Hughes (Violin – Townsville)

2006 – Alison Brown (Violin – Townsville)

2005 – Ebony Buckle (Vocal – Townsville)

2005 – Matthew McGeachin (Piano – Townsville)

2005 – Steven Cadell (Viola – Cairns)

2005 – Inez Graham (Violin – Townsville)

2004 – Michael Jones (Vocal – Townsville)

2004 – Darren Tannock (Saxophone -Townsville)

2004 – Matthew McGeachin (Trombone – Townsville)

2004 – David Dalseno (Violin – Townsville)

2003 – Stephen Cadell (Violist – Cairns)

2003 – Madonna Mallon (Vocal – Cairns)

2003 – Destiny Dalseno (Violin – Townsville)

2003 – Greta Sherrif'(Vocal -Townsville)

2002 – Andoni Zobras (Violin)

2002 – Claudia Zorbas (Violin)

2002 – Destiny Dalseno (Violin)

2002 – David Dalseno  (Violin)

2015 – Jasmine Lee (violin – Townsville)

2015 – Florence Cappler-Shillington (Violin – Townsville)

2015 – Jake Watson (Vocal – Townsville)

2015 – Bianca Bacchiella (Vocal – Townsville)

2014 – Elena James (Violin – Townsville)

2014 – Leesa Cooke (Clarinet – Cairns)

2014 – Peter Carmen (Vocal – Townsville)

2014 – Kelly Wilson (Vocal – Townsville)

 

 

2015 – Jasmine Lee (Violin – Townsville)

2014 – Florence Cappler-Shillington (Violin – Townsville)

2013 – Jasmine Lee (Violin – Townsville)

Thank you to all our Sponsors who provide these prizes and awards